close

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług i statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

  • powiększenie czcionki
  • powiększenie strony
  • prosta czcionka
  • kontrast
  • duży kursor
  • ustawienia domyślne

70-lecie OSP Stare RochowiceDzień 30.08.2015 r. bez wątpienia zapadnie w pamięci mieszkańców Starych Rochowic. W tym dniu odbyły się Dożynki, które połączono z obchodami 70 – lecia założenia miejscowej Ochotniczej Straży Pożarnej.

W uroczystości wzięli udział strażacy – ochotnicy ze Starych Rochowic, Kaczorowa oraz z zaprzyjaźnionej jednostki OSP z Wojcieszowa wraz z pocztami sztandarowymi. Uroczystość rozpoczęła polową Msza Święta podczas, której poświęcono m.in. tablicę upamiętniającą obchodzony jubileusz oraz plony z tegorocznych zbiorów. Po jej zakończeniu głos zabrał dh Tadeusz Smyda – Prezes OSP w Starych Rochowicach, który przedstawił w kilku słowach najważniejsze wydarzenia z życia jednostki oraz jej historię. Z kolei Pan Jarosław Wroński – Burmistrz Bolkowa, Pani Iwona Krawczyk - Prezes Zarządu Specjalnej Strefy Ekonomicznej Małej Przedsiębiorczości oraz bryg. Maciej Płóciennik – Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Jaworze, w swoich wystąpieniach przekazali druhom OSP w Starych Rochowicach serdeczne życzenia oraz wręczyli cenne upominki w tym również niezbędny do profesjonalnych działań ratowniczych specjalistyczny sprzęt, którym druhowie zamierzali pochwalić się podczas improwizowanego pożaru i wypadku samochodowego. Jednak, jak to w życiu bywa i najlepiej pisane scenariusze rzadko udaje się w pełni zrealizować. Zamiast pokazu sprawności strażackiej druhowie z OSP Stare Rochowice i OSP Kaczorów zostali zadysponowani do pożaru samochodu jaki wybuchł w miejscowości Kaczorów. Zgromadzeni na uroczystości mieszkańcy mieli okazję na własne oczy przekonać się, że słowa wypowiedziane m.in. przez Komendanta Powiatowego PSP w Jaworze o coraz większym profesjonalizmie i sprawności tej jednostki nie są pustymi słowami. Zanim wszyscy obecni zorientowali się, że obchodzący jubileusz 70 – lecia strażacy zostali wezwani do prawdziwego zdarzenia, na miejscu uroczystości pozostały tylko tumany kurzu po alarmowo wyjeżdżających do zdarzenia samochodach pożarniczych. Jak to na dzielnych druhów przystało, po zakończeniu prawdziwej akcji powrócili oni na miejsce uroczystości i pomimo zmęczenia zaprezentowali mieszkańcom swojej wsi pokaz posiadanych umiejętności. Pozorowana akcja gaśnicza oraz wydobycie uwięzionej osoby z uszkodzonego samochodu osobowego potwierdziły, że dążenia oraz starania strażaków ze Starych Rochowic do włączenia ich jednostki w struktury Krajowego Systemu Ratowniczo – Gaśniczego są w pełni uzasadnione, co też powinno nastąpić jeszcze w tym roku.

Zdjęcia dzięki uprzejmości OSP Stare Rochowice

….. i cos z kart historii

Początki działania jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w Starych Rochowicach sięgają okresu kiedy zarządzana ona była przez Niemców. Po zakończeniu wojny, kiedy zostali oni zmuszeni do opuszczenia Polski, nadal istniała potrzeba zapewniania bezpieczeństwa pożarowego mieszkańcom wsi. Dlatego też, w okresie jesiennym, w 1945 roku, dzięki zaangażowaniu kilku osób udało się przejąć i zapewnić dalsze funkcjonowanie jednostki. Pionierami – założycielami jednostki OSP w Starych Rochowicach zaraz po zakończeniu wojny byli m.in.: dh Grabowski Bronisław, dh Wrona Jan, dh Kuldys Andrzej, dh Stachura Teofil, dh Parylak Jan, dh Przybył Franciszek, dh Moroń Paweł, dh Denys Jakub, dh Tylenda Stanisław i dh Raczkowski Władysław.

W początkowym okresie funkcjonowania jednostka miała do dyspozycji jedynie sikawkę, którą pozostawili opuszczający nasz kraj Niemcy. Była ona ciągnięta przez konie. W przypadku wezwania do pożaru, swoje prywatne konie użyczali dh Parylak, dh Kuldys oraz dh Stachura. W tamtych latach niestety nie było tak zaawansowanego sprzętu do walki z pożarami, ale musiało wystarczyć to, co było w owym czasie, w dyspozycji ochotników. Wodę pompowało się ręcznie, za pomocą dużej wajchy ze zbiorników wodnych lub studni.

Pod koniec lat 40-tych, najprawdopodobniej w roku 1948 została założona przy OSP w Starych Rochowicach orkiestra dęta. Założycielem oraz jej kapelmistrzem był ksiądz kapucyn Paluch. Orkiestra liczyła wówczas 15 członków i niestety utrzymała się ona tylko kilka lat.

Sikawka konna służyła druhom ochotnikom do roku 1957. Wtedy też z demobilu, w ramach zebranych środków, został zakupiony samochód Dodge. Był to pierwszy wóz strażacki, jakiego doczekała się tutejsza jednostka. Samochód był bardzo praktyczny z racji tego, że miał napęd 4x4, a na przednim zderzaku zamontowana była wyciągarka. Był on eksploatowany przez kilka lat. W 1963 r. ówczesna Komenda Powiatowa Straży Pożarnej w Jaworze przekazała strażakom ze Starych Rochowic samochód, który był bardziej dostosowany do potrzeb jednostki. Był nim Lublin Gaz-51. W latach 70-tych z Komendy Straży Pożarnej w Kamiennej Górze na wyposażenie strażaków ze Starych Rochowic trafił samochód Star 25. Samochód był znacznie większych rozmiarów od swoich poprzedników, dlatego też niezbędna była przebudowa remizy strażackiej. Kolejnym wozem strażackim, przekazanym również przez Komendę Straży Pożarnej w Kamiennej Górze, był również Star 25, który jak na tamte czasy wyposażony był m.in. w nowoczesną autopompę. Na wyposażeniu jednostki pozostawał on do 2000 roku, kiedy to strażacy przesiedli się do samochodu pożarniczego Jelcz 315. Był on bardzo funkcjonalny, ponieważ został wyposażony w bardzo duży zbiornik wodny, który mógł pomieścić 6 tysięcy litrów wody oraz autopompę. Strażacy ze Starych Rochowic jeździli tym samochodem aż do 2013 roku, kiedy to w czerwcu, Urząd Miasta i Gminy Bolków podjął decyzję o zakupie dla tut. jednostki sprowadzonego ze Szwecji pojazd marki Scania, który służy strażakom i mieszkańcom wsi i okolic do dnia dzisiejszego. Wyposażony on jest w zbiornik wodny o pojemności 3500 litrów. Strażacy sami dokonali wielu udoskonaleń i zamontowali układ szybkiego natarcia, co umożliwia im w razie potrzeby sprawne podanie prądu wody bezpośrednio z węża zamontowanego na obrotowym bębnie. Pozyskanie nowego samochodu spowodowało konieczność kolejnej przebudowy remizy celem dostosowanie jej do aktualnie posiadanego wyposażenia. Przy okazji wymieniono stare okna, zamontowano nową bramę wjazdową, wstawiono drzwi wejściowe antywłamaniowe, a także odświeżono remizę w środku. Modernizacji udało się dokonać  dzięki środkom finansowym otrzymanym z Urzędu Miasta i Gminy Bolków oraz zaangażowaniu społecznemu druhów.

Jednostka w Starych Rochowicach idzie z duchem czasu, dlatego też od niedawna posiada system selektywnego wywoływania, który umożliwia przekazywanie do wszystkich druhów sygnału alarmowego o konieczności wyjazdu do zdarzenia. Jednostka bardzo aktywnie bierze udział w życiu lokalnej społeczności. Druhowie są współorganizatorami różnych imprezy okolicznościowych, jak: Sylwester, Andrzejki, Dzień Dziecka, Dzień Kobiet, pikniki rodzinne. Druhowie z jednostki OSP w Starych Rochowicach, którzy wyjeżdżają do zdarzeń, swój ekwiwalent przekazują na  doposażenie jednostki. Raz do roku, aby pozyskać dodatkowe środki, organizują zbiórkę złomu na terenie wsi. Pozyskane w ten sposób pieniądze ułatwiają zakup coraz to nowocześniejszego sprzętu do ratowania życia i mienia.

Wracając do historii straży pożarnej, należy wymienić Naczelników oraz Prezesów jednostki OSP w Starych Rochowicach.

Naczelnikami po II wojnie światowej kolejno byli: dh Witek Mieczysław, dh Wypych Stanisław, dh  Stycharuk Henryk, dh Miąsek Stanisław, dh Aleksander Czochara i dh Piotr Szajewski, który tą funkcję sprawuje do dnia dzisiejszego.

Funkcję Prezesa Ochotniczej Straży Pożarnej w Starych Rochowicach od początku jej reaktywowania, pełnili kolejno: dn Witek Adam, dh Kuldys Andrzej, dh Wypych Stanisław i od 11 lat nieprzerwanie dh Tadeusz Smyda.

Przez 70 lat losy jednostki zmieniały się z każdym rokiem. Od sikawki ciągniętej przez konie, po samochód ciężki, wyposażony w nowoczesny sprzęt do ratowania życia i mienia. Druhowie biorą czynny i aktywny udział w różnych szkoleniach i kursach, dzięki którym zdobywają umiejętności niesienia pomocy nawet w bardzo trudnych sytuacjach losowych. Na dzień dzisiejszy do jednostki OSP w Starych Rochowicach należy 31 druhów, w tym posiadających pełne wyszkolenie - 19, siedmiu strażaków posiada uprawnienia do kierowania samochodem uprzywilejowanym a 4 kwalifikacje ratowników medycznych.

 70-lecie OSP Stare Rochowice  70-lecie OSP Stare Rochowice  70-lecie OSP Stare Rochowice
 70-lecie OSP Stare Rochowice  70-lecie OSP Stare Rochowice  70-lecie OSP Stare Rochowice
More images...

© KP PSP JAWOR 2009-2013

Wszystkie zamieszczone zdjęcia i treści na stronie www.straz-jawor.pl są własnością Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Jaworze i podlegają ochronie prawami autorskimi. Wykorzystywanie tych materiałów bez zgody KP PSP JAWOR jest zabronione.