close

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług i statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

  • powiększenie czcionki
  • powiększenie strony
  • prosta czcionka
  • kontrast
  • duży kursor
  • ustawienia domyślne

b_150_100_16777215_00_images_stories_2017_20171110_niepodleglosc_logo.jpgKampania Społeczna MSWiA promująca szacunek dla Flagi RP i Hymnu RP

– Przypadające 11 listopada Święto Niepodległości to dobry moment, by przypomnieć wszystkim o zasadach  prezentowania barw narodowych i poprawnego wykonywania Hymnu RP – powiedział Mariusz Błaszczak minister spraw wewnętrznych i administracji.

MSWiA opracowało miniprzewodnik  zawierający najważniejsze zasady dotyczące eksponowania polskiej flagi i bezbłędnego wykonywania Mazurka Dąbrowskiego.

 

Publikacja wskazuje różnice między flagą a barwami narodowymi. Przypomina, że na fladze RP nie wolno umieszczać napisów i rysunków. Jest to dopuszczalne na barwach narodowych i o tym powinien wiedzieć każdy polski kibic. W miniprzewodniku są także opisane błędy popełniane najczęściej podczas śpiewania Hymnu RP. Dowiadujemy się m. in. dlaczego powinniśmy śpiewać Jeszcze Polska nie zginęła kiedy my żyjemy, a nie póki my żyjemy, jak ojciec mówi do Basi i co zrobimy… przez morze. Jest pełen tekst Mazurka Dąbrowskiego i nuty.

 

– Biało-czerwone barwy i Mazurek Dąbrowskiego pomogły przetrwać czasy rozbiorów. Oznaczają dla nas dumę i wolność. Jesteśmy do nich mocno przywiązani. Flaga i hymn są z nami we wszystkich ważnych chwilach. Szanujmy je. – dodał minister Mariusz Błaszczak.

 

Miniprzewodnik jest streszczeniem dwóch poradników wydanych przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji pt. „Biało-Czerwona” i „Hymn Polski”. Miniprzewodnik  i poradniki w pełnej wersji są dostępne dla każdego do czytania i samodzielnego wydrukowania na www.mswia.gov.pl Cieszą się ogromnym zainteresowaniem wśród organizatorów imprez, samorządowców, chórzystów, uczniów i nauczycieli. Ze strony MSWiA pobrano je już blisko 100 tysięcy razy.

 

Link do poradnika „Biało-Czerwona” – http://www.mswia.gov.pl/download/1/30122/wyd2dodruku.pdf

 

Link do poradnika „Hymn Polski” – https://www.mswia.gov.pl/download/1/31097/broszuraHymnnowy.pdf

 

Link do spotu pt. „Biało-Czerwona, czyli jak czcić barwy narodowe” – https://youtu.be/LfDv3yi5IrM

 

W obchody Święta Niepodległości włączyli się również jaworscy strażacy. W jaworskiej komendzie dokonano uroczystego wciągnięcia flagi na maszt. Ponadto kierownictwo jaworskiej komendy uczestniczyło w uroczystej mszy świętej w kościele pw. św. Marcina w Jaworze, a także w złożeniu wiązek pod pomnikiem 1000-lecia Państwa Polskiego.

kpt. Łukasz Starowicz

foto: KP PSP Jawor, jawor24h.pl

 

 Święto Niepodległości w KP PSP w Jaworze  Święto Niepodległości w KP PSP w Jaworze  Święto Niepodległości w KP PSP w Jaworze
 Święto Niepodległości w KP PSP w Jaworze  Święto Niepodległości w KP PSP w Jaworze  Święto Niepodległości w KP PSP w Jaworze
More images...

 

© KP PSP JAWOR 2009-2013

Wszystkie zamieszczone zdjęcia i treści na stronie www.straz-jawor.pl są własnością Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Jaworze i podlegają ochronie prawami autorskimi. Wykorzystywanie tych materiałów bez zgody KP PSP JAWOR jest zabronione.