close

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług i statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

  • powiększenie czcionki
  • powiększenie strony
  • prosta czcionka
  • kontrast
  • duży kursor
  • ustawienia domyślne

b_150_100_16777215_00_images_stories_2019_20190413_pozar_IMG-20190415-WA0001.jpgW dniu 13 kwietnia przed godz. 12 Dyżurny Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Jaworze otrzymał zgłoszenie o pożarze sadzy w przewodzie kominowym w budynku mieszkalnym w miejscowości Targoszyn.

Do zdarzenia zadysponowane zostały 3 zastępy ratownicze z JRG Jawor, a także zastępy z lokalnych jednostek OSP z Mściwojowa, Marcinowic, Rogoźnicy i Goczałkowa. Po dojeździe do miejsca okazało się, że doszło do pożaru sadzy w przewodzie kominowym w budynku mieszkalnym jednorodzinnym. Mieszkańcy znajdowali się poza budynkiem. Pożarem objęty był cały przewód kominowy. Dodatkowo doszło do przepalenia drewnianych drzwi wyczystki, przez co istniało duże zagrożenie rozprzestrzeniania się pożaru na wnętrza budynku. Pierwsze działania gaśnicze podjął jeden ze strażaków jaworskiej JRG, który przejeżdżała w pobliżu miejsca zdarzenia. Jego działania pozwoliły na spowolnienie rozwoju pożaru i zapobiegło przeniesieniu pożaru na pozostałą część budynku.

Działania strażaków prowadzone było wielotorowo. Po zabezpieczeniu miejsca zdarzenia prowadzono działania związane z wygaszeniem pieca kaflowego, podawaniem prądów wody na drzwi wyczystki i palącą się ławę kominiarską. Ponadto prowadzono przeprowadziła przeszukanie pomieszczeń wykluczając obecność osób wewnątrz budynku. Dzięki sprawnie przeprowadzonej akcji pożar został ugaszony. Cały budynek sprawdzono przy pomocy mierników wielogazowych pod kątem obecności tlenku węgla. Dodatkowo z wykorzystaniem kamery termowizyjnej wykluczono obecność ukrytych ognisk pożaru. Działania zakończono o godz. 14:15.

Mimo kończącego się sezonu grzewczego, cały czas przypominamy o konieczności okresowego przeprowadzania czyszczenia przewodów kominowych.

 

st. kpt. Łukasz Starowicz

 

 Pożar sadzy Targoszyn  Pożar sadzy Targoszyn  Pożar sadzy Targoszyn
 Pożar sadzy Targoszyn  Pożar sadzy Targoszyn  Pożar sadzy Targoszyn

© KP PSP JAWOR 2009-2013

Wszystkie zamieszczone zdjęcia i treści na stronie www.straz-jawor.pl są własnością Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Jaworze i podlegają ochronie prawami autorskimi. Wykorzystywanie tych materiałów bez zgody KP PSP JAWOR jest zabronione.