close

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług i statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

  • powiększenie czcionki
  • powiększenie strony
  • prosta czcionka
  • kontrast
  • duży kursor
  • ustawienia domyślne

b_150_100_16777215_00_images_stories_2019_20190610_pozar_IMG-20190606-WA0006.jpgPrzed godz. 23 Dyżurny Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Jaworze otrzymał zgłoszenie o pożarze w budynkach po byłej cukrowni, gdzie obecnie działalność prowadzi firma produkująca tzw. paliwo alternatywne.

Początkowo do zdarzenia zadysponowane zostały zastępy ratownicze z JRG Jawor oraz lokalnych jednostek OSP, jednak już w trakcie dojazdu pierwszy dowódca zadysponował dodatkowe siły i środki. Na miejsce zdarzenia zadysponowano zastępy ratownicze z terenu województwa dolnośląskiego zarówno z PSP jak i OSP.

Strażacy zastali w pełni rozwinięty pożar, który obejmował środkową część kompleksu budynków o długości ok. 175 m. Palił się segment o długości ok 60 m.

Działania strażaków w pierwszej fazie akcji były skoncentrowane na obronie sąsiednich segmentów.

Zaopatrzenie wodne zorganizowano w oparciu o sieć hydrantową oraz rzekę Nysa Szalona, z której poprowadzono dwie magistralne wodne o długości ok. 1 km każda.

Z uwagi na prowadzone działania, początkowo zamknięto ruch kolejowy na trasie Legnica – Jaworzyna Śląska, a przez wiele godzin odbywał się on z ograniczeniem prędkości.

Oprócz działań gaśniczych, zastępy ratownictwa chemicznego z Wołowa i Legnicy, monitorowały atmosferę.

Ostatecznie, dzięki zaangażowaniu strażaków pożar został opanowany i nie dopuszczono do rozprzestrzenienia na sąsiednie segmenty.

Bardzo wiele godzin zajęło dogaszanie pojawiających się zarzewi ognia. Aby dotrzeć do źródeł ognia niezbędne okazały się prace rozbiórkowe części budynku.

Strażacy na miejscu pracowali przez blisko 52 godziny. W działaniach uczestniczyło (razem z późniejszymi podmianami ratowników i sprzętu) 52 zastępy ratownicze i 246 ratowników.

Przyczyny tego pożaru będzie ustalać jaworska Policja.

 

st. kpt. Łukasz Starowicz

 

 Pożar w byłej cukrowni  Pożar w byłej cukrowni  Pożar w byłej cukrowni
 Pożar w byłej cukrowni  Pożar w byłej cukrowni  Pożar w byłej cukrowni
More images...

© KP PSP JAWOR 2009-2013

Wszystkie zamieszczone zdjęcia i treści na stronie www.straz-jawor.pl są własnością Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Jaworze i podlegają ochronie prawami autorskimi. Wykorzystywanie tych materiałów bez zgody KP PSP JAWOR jest zabronione.