close

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług i statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

  • powiększenie czcionki
  • powiększenie strony
  • prosta czcionka
  • kontrast
  • duży kursor
  • ustawienia domyślne

b_150_100_16777215_00_images_stories_2019_20191212_Slup_Resized_20191212_143318_7696.jpegW dniu 12 grudnia po godz. 14 Dyżurny Stanowska Kierowania jaworskiej komendy otrzymał zgłoszenie o wędkarzu, który wpadł do zbiornika Słup.

Zadysponowano 3 zastępy ratownicze JRG Jawor wraz łodzią, OSP Męcinka oraz dodatkowo Specjalistyczną Grupę Ratownictwa Wodno – Nurkowego z Legnicy.

Okazało się, że mężczyzna znalazł się w grząskim mule, z którego nie mógł się wydostać. Znajdował się on około 30 m od brzegu. Brak było możliwości dotarcia do tego miejsca z wykorzystaniem łodzi. Dowódca podjął natychmiastową decyzję o udaniu się pieszo do poszkodowanego, który prawie po szyję znajdował się w mule. Nie zważając na występujące utrudnienia, w chwili gdy o skuteczności całej akcji decydowały, sekundy ratownicy podjęli błyskawiczne działania. Strażacy częściowo odkopali mężczyznę ręcznie i to pozwoliło na przepasanie go pasem strażackim z linką i wyciągnięcie na nosze. Wędkarz po przeniesieniu na brzeg został przekazany zespołowi Państwowego Ratownictwa Medycznego. Mężczyzna z uwagi na znaczne wychłodzenie i osłabienie został przetransportowany do szpitala.

Na miejsce zdarzenia przybył również Zastępca Komendanta Powiatowego bryg. Arkadiusz Delikatny.

Działania zakończono po godz. 15.

Na słowa szczególnego uznania zasługuje również postawa świadka zdarzenia, który zaalarmował służby ratownicze i pomógł w dotarciu do poszkodowanego. Jego zachowanie przyczyniło się do szczęśliwego zakończenia całej akcji.

 

foto: OSP Męcinka

st. kpt. Łukasz Starowicz

 

   

© KP PSP JAWOR 2009-2013

Wszystkie zamieszczone zdjęcia i treści na stronie www.straz-jawor.pl są własnością Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Jaworze i podlegają ochronie prawami autorskimi. Wykorzystywanie tych materiałów bez zgody KP PSP JAWOR jest zabronione.